Billy Bloom po polsku

”Billy Bloom – samotny jak Bóg”  jest polskojęzyczną wersją szwedzkiego spektaklu „Billy Bloom – ensam som Gud”, produkcji teatru 4:e teatern w Västerås. (Prapremiera odbyła się w sztokholmskim teatrze Turteatern, 16 października 2015)

Billy Bloom fot. Paweł Rybałtowski

Monodram w reżyserii tandemu Fredrik Lundqvist & Joséphine Wistedt jest sceniczną adaptacją fragmentów w dużej mierze autobiograficznej powieści „Freak Show” autorstwa Jamesa St. Jamesa, jednej z kluczowych postaci nowojorskiego ruchu Club Kids.

Spektakl uzyskał nominację do teatralnej nagrody Scenkonstgalan w kategorii „Złamanie normy 2016”: „Brutalna opowieść o dorastaniu, dumie i alienacji. Rozśmiesza i wyciska łzy. Przedstawienie jest bezkompromisowe, osobiste i do bólu queerowe. Dostarcza wzruszeń każdemu, kto doznał wykluczenia.”

Billy jest nastolatkiem, który po latach spędzonych w domu z matką – jego głównym źródłem inspiracji, domową nauczycielką oraz jedyną przyjaciółką – ma nagle zacząć naukę w szkole, w nowym mieście. Jego plany, żeby zasłynąć jako drag queen nie ułatwiają mu kontaktów z konserwatywnymi dorosłymi i bezlitosnymi rówieśnikami. Billy wierzy jednak, że przy pomocy „urody, poczucia humoru i umiejętności stylizacji peruk” można zmienić świat. Przełamywanie norm niesie jednak ze sobą szereg konsekwencji.

Wykonanie: Michal Axel Piotrowski

Tekst: Michal Axel Piotrowski/ James St. James

Reżyseria: JoséphineWistedt/ Fredrik Lundqvist

Choreografia: Joséphine Wistedt

Światło: Sofia Öhrndalen

Dźwięk: Fredrik Lundqvist

 

TRASA PO POLSCE 2018

POZNAŃ, Teatr Ósmego Dnia, 8 & 9 sierpnia, godz. 19.00 http://teatrosmegodnia.pl/repertuar/32-2018/2018-08/110-billy-bloom-samotny-jak-bog.html

WARSZAWA, Teatr Druga Strefa, 10 sierpnia, godz. 20.00 http://teatr2strefa.pl/pl/repertuar/

Pierwsza część trasy odbyła się 26-30 października 2017 roku (POZNAŃ – Scena na Piętrze GDAŃSK – Teatr w Oknie, WARSZAWA – Teatr Druga Strefa, KRAKÓW – Teatr Barakah, WAŁBRZYCH – Teatr Dramatyczny)

Trasa po Polsce współfinansowana przez Konstnärsnämnden (The Swedish Arts Grants Committeé) i Kulturrådet (The Swedish Arts Council).

FRAGMENTY RECENZJI

Aktor gra z empatią i śladami skrywanej rozpaczy. Umiejętnie, niemalże bezlitośnie. Nikt z widzów nie opuszcza tego Billyversum nieporuszony odwagą zarówno tytułowej postaci, jak i aktora. Lars Ring, Svenska Dagbladet

Spektakl zaangażowany społecznie, emocjonalny na wielu płaszczyznach, a do tego bardzo rozrywkowy. Linou Gertz, Kulturmanifestet

Billy przybiera cechy przerysowanej kobiecości. Jest hinduistyczną boginką Kali, Marią Magdaleną i poprzysięgającą zemstę Alexis Colby z Dynastii. Fredrik Strage, Dagens Nyheter

 

OPINIE POLSKICH WIDZÓW

„Wspaniała postać, interesujący aktor, przejmująca historia.”

„Spektakl wspaniały, porusza problem dzisiejszego świata i brak zrozumienia inności. Przekaz dramatu chłopca w wykonaniu Michała Piotrowskiego był tak autentyczny jakby opowiadał swoją historię.”

„Bardzo dobry scenariusz, mocny i ważny temat, ale przede wszystkim rewelacyjna gra aktorska Michała Piotrowskiego. Przez godzinę, sam na scenie, zagrał wszystkie możliwe emocje, wcielił się w różne postaci, przykuł uwagę, rozbawił, zmusił do myślenia. BRAWO!”

„Pani Ewa Kasprzyk jako Patty Diphusa przy Michale Piotrowskim wypada blado! Doskonały tekst. Świetnie pokazany.”

„Doskonały spektakl, prawdziwe emocje, ważne przesłanie. Michał Piotrowski: świetny, emocjonalny, prawdziwy. Polecam!”

„Świetny tekst, nienaganne, rzetelne aktorstwo. Postacie poprowadzone prosto i konsekwentnie. Nie ma zbędnych scen, dłużyzn. Wszystko jest przemyślane i trafione w punkt. Polecam!”

Anna Grodzka:  „Dawno nie widziałam tak przejmującego przedstawienia. Brawo!”

O AKTORZE

Michał Axel Piotrowski – aktor, związany głównie z niezależnymi teatrami sztokholmskimi. Członek kabaretowej grupy znanej z serii przedstawień pt. “Politiska snuskbarn”. Jest również współtwórcą nowego serialu humorystycznego „Bauta” z 2017 roku emitowanego w Telewizji Szwedzkiej. Wielokrotnie współpracował z cenionym reżyserem młodego pokolenia, Nilsem Polettim; zarówno w Turteatern, uznawanym za jeden z najciekawszych sztokholmskich teatrów, jak i na słynnej młodzieżowej scenie Ung scen/öst w Linköping. Autor szwedzkiej i polskiej wersji sztuki “Billy Bloom”, stanowiącej adaptację powieści “Freak Show” Jamesa St. Jamesa.

INSTAGRAM & FACEBOOK

http://www.instagram.com/billybloom_ensamsomgud/

http://www.facebook.com/Billy-Bloom-samotny-jak-Bóg-1405292076229697/

http://www.facebook.com/billybloomensamsomgud/

 

Annonser

En reaktion på ”Billy Bloom po polsku

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s